Свет 22. ноември 2020. / 15:13

Бајден ќе добие пристап до претседателскиот профил на Твитер на 20-ти јануари

Бајден ќе добие пристап до претседателскиот профил на Твитер на 20-ти јануари

Твитер ќе му ја предаде контролата на претседателскиот налог @POTUS на Џо Бајден откако ќе ја положи заклетвата за американски претседател, дури и ако Доналд Трамп дотогаш не го признае поразот, соопштија американските медиуми.

Приватниот налог @realDonaldTrump, со околу 88 милиони следачи, стана едно од најмоќните оружја на Трамп за јавно оспорување на изборните резултати, а официјалната сметка @POTUS се користи главно за реобјавување на неговите приватни соопштенија, и има околу 32 милиони следачи.

Твитер претходно најави дека, откако Трамп ќе ја напушти функцијата, кон неговиот приватен налог ќе се однесува како и со сите други од кои се шират неточни информации.

Твитер долго време беше под притисок да го ограничи Трамп да ја употребува платформата за ширење на теории на заговор и дезинформации, иако тие го цензурираа Трамп, Републиканците и други десничари кои се обидуваа да изнесат информации за изборните нерегуларности.