Свет 07. август 2020. / 21:17

Авион со 191 патник ја промашил пистата, па се преполовил, тројца загинати, по 60 луѓе се трага

Авион со 191 патник ја промашил пистата, па се преполовил, тројца загинати, по 60 луѓе се трага

Авион на „Eр Iндија експрес“ со 191 патник се срушил на аеродромот каликат во Iндија. Според локалните медиуми, авионот ја промашил пистата и се урнал на два дела.

Според првичните информации, најмалку три лица загинале, а по 60 од нив се трага. Во тек е акцијата за спасување, а на повредените им се укажува помош. Се претпоставува дека причина за трагедијата се обилните дождови. Сe Уште нема официјални податоци за целосниот број на жртвите.