Свет 23. мај 2020. / 20:00

Авганистанскиот заменик министер за здравство преживеа атентат

Авганистанскиот заменик министер за здравство преживеа атентат

Авганистанскиот заменик министер за здравство Вахид Маџрух денеска преживеал атентат, во кој не е повреден, објави лондонски Гардијан.

Маџрух тргнал во посета на авганистанска провинција, со цел да се увери дали медицинската помош е достапна до секој кому е потребна, но враќајќи се назад, на влезот во Кабул, еден вооружен напаѓач отворил оган врз неговото возило.

– Јас сум лекар и немам ниту воени, ниту политички цели. Не патувам со обезбедување и не знам кој ме нападна, изјави заменик министерот за здравство по враќањето во Кабул.