Свет 28. октомври 2019. / 13:21

Американската конгресменка поднесе оставка поради секс скандалот

Американската конгресменка поднесе оставка поради секс скандалот

Американската конгресменка  од демократската партија   Кејти Хил изјави дека ќе поднесе оставка по големиот сексуален скандал.

Според „California Globe“, станува збор за интимен однос со нејзината вработена Морган Десжардинс.  Весникот наведува дека таа организирала сексуални тројки со нејзината колешка и сопругот Кени Хеслап.

Сега, член на Претставничкиот дом на Конгрес на САД одлучи да си даде оставка, објави таа на својот профил на Твитер.

„Денес, со скршено срце, го најавувам моето пензионирање од Конгресот“, напиша Хил, но не прецизираше точно кога ќе ја напушти функцијата.

Според конгресменката, оваа одлука била најтешкиот дел од нејзиниот живот за неа.

Според калифорниските медиуми, Хил е бисексуалка.

Конгресменката Хил, исто така, најави дека ќе го тужи британскиот „Дејли мејл“, кој ги доби нејзините голи фотографии и ги објави.