Свет 11. мај 2020. / 09:58

Амбасадор на Малта ја споредил Меркел со Хитлер, па си поднел оставка

Амбасадор на Малта ја споредил Меркел со Хитлер, па си поднел оставка

Амбасадорот на Малта во Финска поднел оставка откако ја спореди германската канцеларка Ангела Меркел со Адолф Хитлер.

Амбасадорот Мајкл Замит Табона наводно напишал на „Фејсбук“ :  „Хитлер е запрен пред 75 години. Кој ќе ја запре Ангела Меркел? Таа го исполни сонот на Хитлер! Да ја контролира Европа“.

Објавата подоцна била избришана, а министерот за надворешни работи на Малта, Еварист Бартоло, рече дека, веднаш штом дознал што се случило, тој наредил амбасадорот да го отстрани коментарот.

Министерот објави дека неговата земја ќе и се извини на Германија, пренесува „Times of Malta“.