Свет 20. октомври 2018. / 22:24

15 загинати на избирачкото место во Кабул, Авганистан

15 загинати на избирачкото место во Кабул, Авганистан

Бројот на загинати во нападот во Кабул се зголеми на 15 лица.

Бомбаш-самоубиец денеска се разнесе во главниот авганистански град и усмрти 10 цивили и пет полицајци, и тоа пред затворање на гласачкото место.

Денеска во земјата се одржуваат парламентарни избори.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.