Скопје 16. декември 2020. / 10:35

Вчера казнети 438 возачи во Скопје

Вчера казнети 438 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (15.12.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 438 мерки, меѓу кои 43 за возење без возачка дозвола, 9 мерки за нерегистрирани возила и исто толку за технички неисправни возила, 27 санкции за користење на мобилен телефон. Изречени се 14 санкции за недавање првенство на минување на пешаци, 15 за управување под дејство на алкохол, 40 санкционирани пешаци, 82 мерки за непрописно паркирани возила, 53 возила се подигнати од „пајак“ службата, а изречени се и 31 санкција за неносење заштитна маска. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, информира МВР.