Скопје 24. декември 2020. / 10:00

Санкционирани 226 возачи во Центар

Санкционирани 226 возачи во Центар

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (23.12.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на Центар изречени се вкупно 226 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 8, 12 санкции за нерегистрирани возила, 7 мерки за технички неисправни во јавен превоз, 26 санкции за користење мобилен телефон. Изречени се 14 мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), 7 санкционирани пешаци и 15 мерки за неносење заштитна маска. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, информира МВР.