Скопје 18. август 2019. / 18:32

Пожарот кај Пинтија ставен под контрола, нов пријавен во Сопиште

Пожарот кај Пинтија ставен под контрола, нов пријавен во Сопиште

Пожарот над скопската населба Пинтија кој избувна денеска е ставен под контрола. Во овој пожар беше зафатена мешана шума на поголема површина.

Како што информираат за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје, локализиран е и пожарот кај скопското село Мојанце, над Арачиново, а нов пожар е пријавен кај Сопиште.

Во моментов две екипи пожарникари се упатени кон Сопиште, каде граѓани телефонски пријавиле пожар. Пожарот е во близина на фабриката за пиротехнички средства – изјавија за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.