Регион 19. август 2019. / 10:34

Вучиќ во ненадејна посета на Њујорк, ќе се сретне и со Мајк Помпео

Вучиќ во ненадејна посета на Њујорк, ќе се сретне и со Мајк Помпео

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре во Њујорк ќе се сретне со американскиот државен секретар Мајк Помпео, се вели во соопштението на Стејт департментот.

Главната тема на разговорите помеѓу Александар Вучиќ и Мајк Помпео се очекува да биде ситуацијата во Косово.

Помпео ќе присуствува на седницата на Советот за безбедност на ООН за Блискиот Исток во Њујорк и е предвидено да се сретне со генералниот секретар на ООН, Антонио Гутерес.