Регион 20. септември 2019. / 11:56

Вучиќ: Ќе имам безброј состаноци во Њујорк, САД очекуваат од Србија да го признае Косово

Вучиќ: Ќе имам безброј состаноци во Њујорк, САД очекуваат од Србија да го признае Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека следната недела, за време на Генералната расправа во Генералното собрание на ООН, тој ќе има голем број состаноци со светските официјални претставници и дека овие разговори ќе бидат тешки бидејќи Косово ќе биде доминантна тема.

Ќе имам безброј состаноци во Њујорк. Со луѓето од ЕУ, многу билатерални средби, повторно со канцеларката Меркел, што е задоволство за мене – изјави Вучиќ за ТВ Пинк.

На констатацијата на новинарите дека Меркел оди таму на еден и пол ден, и дека таа побарала средба со Вучиќ, претседателот на Србија рекол дека тоа го изненадило, но дека тој е благодарен за таквиот вид внимание.

Вучиќ смета дека разговорите во Њујорк ќе бидат тешки бидејќи Косово ќе биде доминантна тема.

САД очекуваат од Србија, како што видовте во писмото на претседателот Трамп, да ја признае независноста на Косово – заклучи тој.