Регион 22. февруари 2019. / 22:48

Вучиќ до Харадинај: Србија е малку потврд орев отколку што мислевте

Вучиќ до Харадинај: Србија е малку потврд орев отколку што мислевте

Претседателот на Србија Александар Вучиќ му порача на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека тој не би се обложил дека толку лесно ќе ја урне Србија како што планирал.

-Настрана, господине премиер на што и да сакате, да ви кажам дека вашата изјава дека никогаш нема да ги укинете царините само ги покажува вашите ароганција и нервоза, порача Вучиќ во рамки на предизборната кампања.

Тој потсети дека Харадинај најави пред 43 дена ќе го урне од власта на белградските улици.

-Со тие царини му штетите на својот народ. Не би се обложил дека толку лесно ќе ја урнете Србија како што планиравте. Србија е малку потврд орев отколку што мислевте, кажа српскиот претседател.

Го слушнавте Кадри Весељи, неофицијалниот „командант на Косово“, дека кажа дека не знае дали е подобар Рамуш Харадинај, Хашим Тачи или Иса Мустафа, но дека знае дека за нив е најлош и единствен непријател Александар Вучиќ. Не сум среќен поради тоа бидејќи тие се опасни луѓе и ја разбрав пораката, но малку сум и горд, бидејќи знам дека тие толку го мразат оној што прави добро за српскиот народ, истакна Вучиќ.