Регион 18. февруари 2021. / 18:00

Во Турција досега вакцинирани над пет милиони луѓе

Во Турција досега вакцинирани над пет милиони луѓе

Во Турција, повеќе од пет милиони луѓе ја примија првата доза на вакцина против коронавирус, развиена од кинески Соновак-Биотек, како дел од кампањата што започна пред еден месец, соопшти Министерството за здравство.

Анкара започна да вакцинира на 14 јануари со вакцинирање на здравствените работници и повозрасните лица. До денеска, повеќе од 5,2 милиони луѓе примиле барем една доза од вакцината. Од нив, околу 900.000, вклучително и високи државни службеници, добија и втора доза.

Турција, која има над 38 милиони жители, има намера да ги вакцинира наставниците подоцна во текот на месецот, пред отворањето на училиштата во целата земја на 1 март.

Претседателот Тајип Реџеп Ердоган рече дека ќе започне постепено враќање во нормалниот живот во март, од провинција во провинција.

Повеќе од 2,6 милиони луѓе беа заразени и околу 27.000 лица починаа во Турција, а во декември беше воведеб „локдаун“ за време на викендите, ноќен полициски час и други мерки.

И покрај брзата програма за вакцинирање, дневно се заразуваат помеѓу 6.000 и 8.000 луѓе