Регион 15. јануари 2021. / 11:38

Во Грција ќе може да се патува без потвда за вакцинација: За невакцинираните ќе има брзи тестови

Во Грција ќе може да се патува без потвда за вакцинација: За невакцинираните ќе има брзи тестови

Сертификатот за вакцинација против коронавирус што грчкиот премиер Киријакос Мицотакис предлага да се донесе на европско ниво во никој случај нема да биде задолжителен услов за патување во Грција, изјави грчкиот министер за туризам Харис Теохарис, цитиран од весникот „Катимерини“.

Оние кои не биле вакцинирани ќе бидат подложени на брзи тестови, а специјализираната комисија ќе одлучи дали тоа ќе важи за сите.

Вакцинираните лица слободно ќе влезат во Грција. Министерот изрази надеж за подобра туристичка сезона оваа година, но рече дека навиките на потрошувачите се променети и никој не прави резервации за патувања 6 или 8 месеци однапред.

„Та неа“ пишува дека владата ги разгледува сценаријата за отворање угостителски објекти, но само на отворено. Целта е да се компензира до одреден степен за загубата на прометот на претпријатијата во секторот, од кои половина се на работ на конечно затворање.

Економскиот дневен весник Нафтемборики објави на насловната страница за рекордната дефлација во декември.

Според статистичките податоци, потрошувачките цени во текот на месецот паднаа за -2,3 проценти на годишно ниво, што е најлошата вредност на индикаторот од 2017 година.