Регион 16. февруари 2021. / 14:36

Во Бугарија запленети 402 килограми хероин

Во Бугарија запленети 402 килограми хероин

Бугарската царина на 7 февруари заплени 401,468 килограми хероин, објави денеска на Твитер главниот обвинител на Бугарија, Иван Гешев, јави дописникот на МИА.

Хероинот бил откриен во Варна во пратка со битумен . Дрогата била скриена во четири контејнери, а примател на пратkата била трговска фирма од Шумен.

Сопственикот на фирмата и еден цариник се приведени. Ако бидат осуден можат да добијат затворска казна од 10 до 15 години и ќе треба да платат казна од 50.000 до 100.000 евра.

Вредноста на запленетата дрога се проценува од 16 до 18 милиони евра. Се претпоставува дека  хероинот не бил наменет за бугарскиот наркопазар.