Регион 02. март 2021. / 11:34

(ВИДЕО) Вучиќ во Сараево: Србија донираше 10 илјади дози „Астра Зенека“ за БиХ

(ВИДЕО) Вучиќ во Сараево: Србија донираше 10 илјади дози „Астра Зенека“ за БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска пристигна во Сараево, каде што ќе им предаде контингент вакцини против коронавирус на членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина.

Како што јавија босанските медиуми, Вучиќ денеска предаде прва пратка од 5 илјади дози вакцини од производителот „Астра Зенека“, од вкупно 10 илјади што им ги вети.

-Ова се вакцини за Гедерацијата БиХ, бидејќи гледам дека има примедби. Ние сега (Србија) нарачавме „Модерна“, така што ќе имаме пет вакцини. Го барате она што ви треба. Важно е да соработуваме изјави Вучиќ.

Во Србија граѓаните имаат ретка можност да избираат со која вакцина против ковид-19 ќе се вакцинираат од сите што се одобрени за употреба.

Србија донираше вакцини и во  Македонија, вкупно 8 илјади дози од производителот „Фајзер/Бионтек“.