Регион 13. февруари 2020. / 12:16

(ВИДЕО) Уапсени четворица Срби кои фалсификувале повеќе од два милиони долари

(ВИДЕО) Уапсени четворица Срби кои фалсификувале повеќе од два милиони долари

Разбиена криминална група од четворица мажи од Србија кои се сомничат за фалсификување на повеќе од два милиони долари.

Четири лица осомничени за фалсификување на американски долари, кои  ги пуштале во промет како оригинални, беа уапсени по налог на Обвинителството за организиран криминал во Србија.

Постои сомнение дека од 2019 година, тие правеле и пуштиле во промет фалсификувани белешки во апоени од 100 американски долари.

За време на претресот на становите на осомничените, полицијата пронајде 20.564 фалсификувани белешки, во вкупна вредност од 2.056.400 американски долари.

Во соопштението на српското обвиннителство се вели дека постои сомнеж дека групата ги печатела лажните банкноти со цел да ги пушти во оптек во Србија и во регионот.

Видеото може да го погледнете овде.