Регион 06. јули 2020. / 10:35

(ВИДЕО) Срби славеа на граница кога добија дозвола да влезат во Грција

(ВИДЕО) Срби славеа на граница кога добија дозвола да влезат во Грција

Огромни редици возила и заглавени автомобили во неутралната зона, беше рано утрово сликата на грчко- бугарската граница.

Гужвата се создаде откако српски туристи уште од полноќ пристигнале на граничниот премин Промахонас (Кулата) и чекале речиси цела ноќ, за во Грција да влезат пред шест часот, односно пред да стапи во сила забраната за влез на државјани на Србија, јави дописничката на МИА од Атина.

На „Фејсбук“ е споделен моментот кога по часови чекање грчка царинарка им соопштува дека ќе може да влезат во земјата.

Видеото може да го погледнете на следниот ЛИНК.