Регион 20. јануари 2020. / 10:43

(ВИДЕО) Двајца црногорски мафијашки босови ликвидирани во Атина

(ВИДЕО) Двајца црногорски мафијашки босови ликвидирани во Атина

Во напад со автоматско оружке, синоќа во ресторан во Атина биле убиени лидерите на црногорскиот криминален клан „Шкаљарци“, Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ.

Како што јавуваат, јавуваат српските медиуми, во пукањето е ранета и една жена.

Според првичните информации, четворица напаѓачи со качулки упаднале во ресторано и пукале со автоматска пушка.

На масата на убиените умало вкупно десет луѓе, меѓу кои и деца.

Грчките медиуми пренесуваат дека станува збор за невидено дивеење, убиство пред голем број гости кои можеле да настрадаат.

По егзекуцијата на Стаматовиќ (43) и Дедовиќ (43),  се појавија и многу бурни коментари во грчките медиуми и на социјалните мрежи.

– Овој регион е игралиште на руските, српските и арапските криминалци. Во последните пет-шест години има сѐ повеќе пресметки. Ако не ги депортираат што побрзо, јужните предградија на Атина ќе станат Бејрут – коментира еден од нив.

– Нашата земја е полна со странци кои ја сметаат за одлична за криминал, паушални бенефиции, нелегална емиграција. Во исто време, Грците заминуваат од земјата поради дивјаците, неправедното оданочување, бедните плати и пензии – коментира друг.

– Целиот олош од планетата Земја се собра тука и никој ништо не прави. Но, нема врска сѐ додека Грците ги нарекуваат расисти и фашисти. Ете како се залажуваме – е уште еден од коментарите.