Регион 12. јули 2018. / 10:08

Вандали оштетија споменик на жртвите на Холокаустот во Солун

Вандали оштетија споменик на жртвите на Холокаустот во Солун

Вандали го оштетиле споменикот на жртвите на холокаустот во Солунскиот универзитет Аристотел, јави „Катимерини“ .

Напаѓачите со сина боја нацртале крст и други симболи на споменикот на студентите евреи кои загинале во нацистичките концентрациони логори за време на Втората светска војна.

Градското собрание на Солун и израелската општина во градот остро го осудија инцидентот.

Ова е втор напад врз споменикот во рок од две недели.

До Втората светска војна Солун бил познат по неговата голема еврејска заедница, која во 19-тиот и почетокот на 20-тиот век надминала половина од населението на градот. Во Втората светска војна, за време на германската окупација, речиси 50 илјади Евреи од Солун биле убиени во нацистичките концентрациони логори.

(Миа)