Регион 01. јули 2020. / 18:02

Троцифрени бројки и во Србија: 272 новозаразени од Ковид-19

Троцифрени бројки и во Србија: 272 новозаразени од Ковид-19

Во Србија во изминатите 24 се потврдени уште 272 случаи на коронавирус, од 8.626 тестирани примероци.

Во истиот период починале четири лица, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата изнесува 281.

Во моментов има 73 пациенти на респиратори, а бројот на активни случаи изнесува 1.783.

Во Србија до денеска во 15 часот има вкупно 14.836 потврдени случаи на Ковид-19, тестирани се вкупно 409.866 лица, а стапката на смртност е 1,89.