Регион 19. февруари 2021. / 11:08

Србија вакцинираше повеќе од еден милион жители

Србија вакцинираше повеќе од еден милион жители

Во Србија досега се вакцинирани вкупно 1.002.949 лица.

Граѓаните на Србија имаа можност да изберат помеѓу три вакцини. Тоа се „Фајзер“, „Синофарм“ и „Спутник V“.

Како што најави претседателот на Србија, недела треба да пристигнат првите 150.000 вакцини на „Астра Зенека“.

Србија е на второ место во Европа според бројот на вакцинирани на милион жители.