Регион 26. ноември 2020. / 16:46

Србија руши рекорди: Нови 7.606 заболени со Ковид-19, починаа 51 пациент

Србија руши рекорди: Нови 7.606 заболени со Ковид-19, починаа 51 пациент

Во Србија денеска се забележани 7.606 случаи со корона вирус, а починаа 51 пациенти.

Тестирани се 21.569 лица.

Во болница се лекуваат 6.722 лица, а во моментот на респиратор се 243 пациенти.

Од почетокот на пандемијата во Србија се регистриранивкупно 148.210 случаи со корона вирус. Тестирани се 1.703.985 луѓе. Досега починаа 1.366 лица.

Во вторникот беа воведени нови пострги мерки. Во средата на повисоките одделенија во основно и средно им беше речено да продолжат со настава онлајн, а исто важи за факултетите.

Епидемилогот д-р Предраг Кон, синоќа рече дека со мерките се задоцнило.

Лекарите постојано апелираат да се почитуваат мерките за тие да имаат ефект.

Сепак, засега не се размислува за забрана за движење и воведување полициски час.