Регион 14. јануари 2021. / 15:38

Србија пријави повеќе од 1.800 новозаразени со Ковид-19

Србија пријави повеќе од 1.800 новозаразени со Ковид-19

Според последниот пресек во Србија се потврдени 1.881 случај на коронавирус, а 23 лица починале. Во последните 24 часа биле тестирани 11.725 лица.

На апарати за дишење се приклучени 195 пациенти, а во болниците низ Србија има 5.462.

Од почетокот на епидемијата во Србија се тестирани 2.448.761 лице, од кои вирусот е потврден кај 368.072.

Коронавирусот однесе вкупно 3.687 животи, а стапката на смртност е 1 процент.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, потврди дека имало 17.000 пријавувања за вакцина по телефон, и дека ќе се отворат нови линии. Тој додаде дека очекува Србија да вакцинира 80 отсто од населението.