Регион 12. ноември 2020. / 18:03

Србија пред колапс: Бо болниците во Белград нема место за заразени со коронавирус

Србија пред колапс: Бо болниците во Белград нема место за заразени со коронавирус

Министерот за здравство Златибор Лончар, предупреди дека утрово во Белград нема слободно место во болниците за пациенти заразени со коронавирус.

Лончар изјави дека вчера се отпуштени 250 ковид пациенти, но дека 600 морале да бидат примени во болниците во последните 15 часа.

Лончар посочува дека ретко кој систем функционира на таков начин што може да се грижи истовремено за сите граѓани затоа што илјадници луѓе се вклучени секој ден, и дека мора да бидат згрижени пациенти кои не се позитивни, но страдаат од други болести.

Лончар вели дека ситуацијата со короната трае предолго и дека на сите им е јасно дека трпеливоста е помала отколку на почетокот.

Вели дека без оглед на фактот дека никој не сака да казнува, не може на друг начин да се заштити здравјето и здравствениот систем поради пет проценти неодговорни граѓани.

Во Србија во последните 24 часа има 3.341 случај на зараза, а од пoследиците на вирусот починаа уште 19 пациенти. На респиратор се 151 пациент, а во болница се лекуваат 3.343 пациенти. Во последните 24 часа тестирани се 13.008 луѓе.