Регион 25. октомври 2019. / 14:48

Србија го нарача од Русија ПВО системот „Панцир“

Србија го нарача од Русија ПВО системот „Панцир“

Српскиот претседател Александар Вучиќ го посети Командниот центар на воената вежба „Словенски штит 2019“, како и руските системи за противвоздушна одбрана (ПВО) инсталирани на аеродромот Батајница. Меѓу нив се и ракетните системи С-400 и Панцир, што Русија за прв пат ги испраќа на некоја воена вежба во странство.

Како што јави дописникот на МИА, за време на обиколката на системите С-400 „триумф“ и Панцир, кои вчера беа пренесени во Србија, Вучиќ изјавил дека тоа е страотно оружје.

– Кога луѓето ќе прашаат дали би ги сакале, ние би сакале во овој момент, единствено ако Русија ни ги остави. Ние поинаку не би можеле да си ги дозволиме – изјавил Вучиќ.

Српскиот претседател истакнал дека тие системи гарантираат безбедност и сигурност.

– Србија драстично ги зајакнува своите воени способности, иако е мала земја – изјавил Вучиќ, додавајќи дека Србија не е доволно силна, но е посилна од тоа што била.

Вучиќ потсетил дека Србија нарачала еден ракетен систем „Панцир“ за кој проценил дека е фантастичен.

– Тој ги таргетира сите летачки објекти, особено беспилотните летала и ракетите. Тој може да види сè на оддалеченост од 80 километри, радарот тешко може да се залаже и имаат разновиден пристап. Нашите луѓе се задоволни, се обучуваат – изјавил Вучиќ.

На територијата на Србија, на подрачјето на аеродромот во Батајница и кај полигонот „Пасуљaнски Ливади“, од вчера се одржува заедничка тактичка воена вежба на ракетните единици за ПВО на вооружените сили на српските и руските вооружени сили „Словенски штит 2019“.

За време на вежбата се користат ракетните системи С-400 „триумф“, артилериско-ракетниот систем „Панцир-С“, радари и друга воена и специјална техника, а се прикажува и ефектот на ракетниот систем на ПВО-Бук со среден дострел, како и ракетните системи С-300ПС со голем дострел и С-300PM2.

За време на вежбата „Словенски штит-2019“ се разработуваат прашања за интеракција и заедничко борбено користење на единиците за воздушна одбрана на Русија и Србија.