Регион 10. јануари 2021. / 16:07

Србија: 1795 новозаболени и 34 починати лица од Ковид-19

Србија: 1795 новозаболени и 34 починати лица од Ковид-19

Според последните податоци во Србија во последните 24 часа се регистрирани 1.795 новозаразени со коронавирусот, а починати се 34 лица.

На респиратори се 201 пациент ширум земјата.

Тестирани биле 10.564 луше, од кои 16,99 отсто се позитивни.

Досега тестирани се 2.399.702, а позитивини биле 359.689.

Од почетокот на пандемијата починаа 3.582 пациенти

Премиерката Ана Брнабиќ закажа нова седница на Кризниот штаб.

– Утре заседава Кризниот штаб, донесуваме нови мерки или одлука за продолжување на постојните, рече таа.