Регион 06. октомври 2019. / 12:23

Снег на високите врвови во Бугарија(ФОТО)

Снег на високите врвови во Бугарија(ФОТО)

Првата снежна покривка е регистрирана на високите врвови во Бугарија. Снегот падна во незначителна количина, но покажува драстично  намалување на температурата, пренесуваат бугарските медиуми.

Температурата на врвот Мусала во 9 00 часот изнесување 5 степени под нулата, а на врвот Ботев на Стара Планина 4 степени под нулата.