Регион 25. јануари 2019. / 11:12

Се подготвуваат нови протести во Атина во пресрет на гласањето во парламентот

Се подготвуваат нови протести во Атина во пресрет на гласањето во парламентот

Во пресрет на денешното гласање во грчкиот парламент за ратификување на договорот од Преспа, пред парламентот почнаа подготовки за нови протести, објави грчки „Катимерини“.

Гласањето е закажано во 14 часот и 30 минути по локално време, но како што пренесува „Катимерини“, можно е да има и одлагање на терминот за подоцна во текот на денот.

Демонстрантите најавија дека денешните нови протести ќе започнат во 12 часот, а главниот собир за оние кои сакаат да присуствуваат ќе биде на плоштадот Синтагма. Грчката полиција синоќа користеше солзавец и шок-бомби за да растера демонстрантите кои се обидоа да го пробијат полицискиот кордон пред парламентот. Демонстрантите пак, кон полицијата фрлале камења, бакли и молотови коктели.