Регион 17. мај 2018. / 12:31

Позната причината за падот на авионот во Србија (ФОТО)

Позната причината за падот на авионот во Србија (ФОТО)

Позната причината за страшната несреќа вчера, во која се сруши спортскиот авион во Земун, Белград и загинаа искусниот пилот Горан Петровиќ и Оливера Мариќ.

Според неофицијални информации, авионот имал дупли команди, а девојката која седела до пилотот во авион повлекла рачка која не смеело да ја допира, при што пилотот изгубил контрола над авионот.

За жал, искусниот пилот, 43- годишниот Горан Петровиќ загинал, обидувајќи се да слета, а со него и Оливера која е самохрана мајка на две деца.

Итната помош можела само да констатира смрт.