Регион 14. ноември 2019. / 00:15

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија
epa04014335 Drug sniffing dog Basa with the Dekalb County Police Department stands by a display of illegal drugs seized during 2013 at their headquarters in Tucker, Georgia, USA, 10 January 2014. The department's 30-person narcotics unit recovered more than 128 million US dollars worth of drugs and made 989 arrests from the streets of the metro Atlanta county. EPA/ERIK S. LESSER

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на Словенија.

Пратката, чија вредност на црниот пазар се проценува на 87 милиони евра, била адресирана до компанија во Будимпешта, а ја открило полициско куче, соопшти полицијата.
Присуството на дрога во товарот, кој по скенирањето во Копер бил оценет како сомнителен, била откриена од полициско куче. Дрогата била скриена во контејнер со 437 ролни полиетиленска фолија. Полицијата откри 1.421 пакувања хероин, со тежина од 730 килограми, најголема количина од оваа опасна дрога запленета во Словенија во последните 30 години.

Словенечките власти веднаш ги известиле своите унгарски колеги и тогаш било откриено дека криминална група од Унгарија го организирала транспортот на контејнер со дрога од Иран, наменета за унгарска компанија.

Анализата на дрогата откри дека станува збор за хероин со висока чистота, мешавина со 70 проценти чист хероин.