Регион 06. ноември 2020. / 23:56

Откако Косово остана без претседател, Харадинај вели изборите се единствено решение

Откако Косово остана без претседател, Харадинај вели изборите се единствено решение

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, бара нови избори, поради политичкиот ќор-сокак на позицијата претседател на Косово.

Партијата на Харадинај го номинираше за претседател на Косово, пишува Газета Експрес.

Доколку не се постигне договор меѓу владејачката коалиција ЛДК-АБК-Иницијатива, Харадинај вели дека единственото решение се избори.

-Подготвен сум да разговарам за прашањето за претседател. Алијансата јаснo ја изнесе својата позиција. Во вакви околности, изборите се решение. Влеговме во изборниот календар и немаме друго решение, изјави Харадинај за ТВ Клан Косова.

Потврденото обвинение против Хашим Тачи го принуди да се повлече од функцијата претседател, а претседателот на Собранието на Косово, Вјоса Османи, ја извршува функцијата вршител на должноста претседател на Косово.