Регион 12. март 2021. / 13:40

Од вечерва на полноќ, цела Србија под строг карантин

Од вечерва на полноќ, цела Србија под строг карантин

На предлог на медицинскиот дел на Кризниот штаб за справување со епидемијата со коронавирус, донесена е одлука во Србија од вечерва на полноќ сè да се затвори за викендот, освен прехранбените објекти, аптеките и бензинските пумпи, соопшти покраинскиот секретар за здравство, Зоран Гојковиќ, јави дописникот на МИА од Белград.

Исто така, викендов се суспендирани и сите манифестации.

-Ништо поврзано со културата нема да се одржи за време на викендот, изјави Гојквоиќ, додавајќи дека одредени спортски настани ќе се одржат, доколку откажувањето не е дозволено со системот на натпреварување, но без публика.

Гојковиќ, исто така, изјави дека онлајн наставата во средните училишта ќе продолжи и следната недела, како и дека постарите одделенија од основните училишта, од петто до осмо одделение ќе се префрлат на онлајн часови.

-Епидемиолошката состојба е вонредна, бидејќи веќе некое време има мало зголемување на бројот на заразени со коронавирусот, кажа Гојковиќ и апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките и да се вакцинираат.

Гојковиќ изјави дека епидемиолошкиот дел од Кризниот штаб очекува бројот на заразени да порасне во наредниот период, но дека е добро што овој раст не е експоненцијален, што, како што е убеден, е последица на вакцинацијата и почитувањето на мерките на најголем број на граѓаните.

-Медицинскиот дел од Кризниот штаб побара денеска мерката затворање, која ќе важи за време на викендот, да биде продолжена и да трае 14 дена или 21 ден, изјави Гојковиќ, додавајќи дека во понеделник ќе се одлучува за можно продолжување на мерките.

Тој кажа дека досега се ревакцинирани скоро 700.000 граѓани и дека се користени околу 1,85 милиони вакцини, како и дека се отвораат нови пунктови, со цел да се овозможи што поголем број граѓани да се вакцинираат.

-Заедно со апелот за почитување на мерките, најважно е вакцинирањето, кажа Гојковиќ.