Регион 30. октомври 2020. / 22:20

Нов негативен рекорд во Грција, регистрирани 1.690 новозаразени

Нов негативен рекорд во Грција, регистрирани 1.690 новозаразени

Во изминатите 24 часа во Грција во Грција се регистрирани 1.690 нови случаи на Ковид-19, што претставува нов негативен рекорд за земјата, а веќе четврти ден по ред бројот на новозаразени е над 1.000 лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Зголемување, освен на бројот на нови случаи, има и во однос на хоспитализираните пациенти приклучени на апарати, вкупно 128, 14 повеќе од вчера.

Регистрирани се и уште пет нови смртни случаи од Ковид-19.

Од почетокот на пандемијата, во Грција има 37.196 заразени, а починаа вкупно 620 лица.