Регион 15. февруари 2021. / 09:50

Невремето „Мидија“ во Грција донесе снег, затворени училишта и проблеми во сообраќајот

Невремето „Мидија“ во Грција донесе снег, затворени училишта и проблеми во сообраќајот

Невремето „Мидија“ што ја зафати Грција, донесе снег, минусни температури во целата земја, затворени училишта, како и проблеми на повеќе автопати, јави дописничката на МИА од Атина.

Во северна и централна Грција, во областа Епир, во градовите Јанина, Солун, Волос, Лариса, како и на островите Лезбос, Хиос и Закинтос, поради ниските температури и невремето, училиштата денеска се затворени, а наставата е онлајн.

Врнежи од снег утрово имаше и во центарот на Атина, а северните предградија се веќе под снежна покривка, додека пак затворен е автопатот кон Солун до градот Ламија, а возилата се враќаат назад кон Атина.

Невремето предизвика и проблеми и прекини во снабдувањето со електрична енергија, во северниот дел на областа Атика, на островите Скопелос, Скиатос, Алонисос и Евија, но и во други делови на земјата.

Според податоците од метеоролошката служба на Националната опсерваторија во Атина, во 6 часот утрово, најниска температура од -19,9 степени била регистрирана во планинското село Месовуно кај Козани, во северниот дел на Грција, додека пак на островот Евија, ветерот бил со брзина од 118 километри на час.