Регион 04. април 2019. / 22:47

Мигранти се собираат кај Солун за да тргнат накај Македонија: Судири со грчката полиција

Мигранти се собираат кај Солун за да тргнат накај Македонија: Судири со грчката полиција

Стотици имигранти од разни делови на Грција се собираат пред камп во близина на Солун и планираат пеш да тргнат преку границите на балканските земји во потрага по азил во богатите централни делови на Европа, пишува Вечер.

Меѓу мигрантите и полицијата избија судири кај кампот.

Полицијата соопшти дека повеќе од 500 луѓе, вклучувајќи и семејства со деца, се собраа денеска на пченкарно поле кај мигрантскиот камп Диавата, на околу 10 километри западно од Солун, како и дека некои поставиле шатори. Десетици други пристигнуваат пеш, вели Асошиејтед прес.

Подоцна околу 200 мигранти се судрија со полицијата за немири откако се обиделе да го пробијат кордонот. Тие фрлаа камења кон полицајците, кои одговорија со солзавец и шок-бомби.

Мигрантите рекле дека одговараат на анонимен повик на социјалните мрежи да стигнат до грчката граница со Македонија, оддалечена 60 километри, и да се обидат да ја пробијат оваа граница, а потоа повторно да тргнат по мигрантската балканска рута, која беше цврсто затворена во 2016 година, пишува Вечер.

Агенцијата на ОН за бегалци ги предупреди имигрантите да не упатуваат повици преку социјалните мрежи, велејќи дека нерегуларните премини преку граница се „ризични и опасни“.