Регион 08. јули 2019. / 12:45

Мицотакис положи свечена заклетва – меѓу присутните и Дора Бакојани

Мицотакис положи свечена заклетва – меѓу присутните и Дора Бакојани

Во присуство на потесниот круг од семејството и пред претседателот на државата, лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис денеска положи свечена заклетва во претседателската палата.

Кусо пред почетокот на заклетвата Кирјакос Мицотакис и Прокопис Павлопулос имаа тет а тет средба во кабинетот на грчкиот претседател.

Во претседателската палата на свечената заклетва присуствуваа сопругата на Мицотакис и нивните три деца, сестрите на новиот грчки премиер меѓу кои и поранешната шефица на грчката дипломатија, Дора Бакојани.