Регион 11. јуни 2020. / 15:25

Хоти: Финалниот договор со Србија ќе резултира со меѓусебно признавање

Хоти: Финалниот договор со Србија ќе резултира со меѓусебно признавање

Косовскиот премиер Авдулах Хоти на денешната средба со амбасадорот на Норвешка во Косово Јенс Ерик Грондал изјави дека неговата Влада е посветена на постигнување финален договор со Србија, кој, според него, ќе резултира со меѓусебно признавање на двете држави.

Во соопштението од средбата се наведува дека Хоти го информирал амбасадорот Грондал и за приоритетите на Владата на Косово во борбата против Ковид-19, мерките за економско закрепнување, агендата на европските реформи, јакнењето на владеењето на правото и за општите состојби во земјата.

– Премиерот Хоти се заблагодари за помошта од Норвешка доделена на Косово во сите фази на развојот, оценувајќи дека јакнењето на соработката меѓу двете земји е од посебно значење и во иднина, се вели во соопштението.