Регион 25. март 2019. / 13:53

Харадинај разреши заменик министерка оти НАТО бомбардирањето врз Србија го нарече геноцид

Харадинај разреши заменик министерка оти НАТО бомбардирањето врз Србија го нарече геноцид

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја разреши денеска заменик министерката за правда Весна Микиќ, која вчера, на 20-годишнината од почетокот на нападите на НАТО против тогашна СР Југославија, ја нарече таа интервенција „геноцид врз српската држава и народ“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај на својот Фејсбук профил, каде што ја објави и одлуката за разрешување на Микиќ, порача дека таквите нејзини изјави претставуваат говор на омраза, кој се санкционира со Уставот и законите.

– Во Владата и институциите на Косово нема место за лица, независно од нивната етничка припадност, кои ги оцрнуваат заедничките евроатлантски вредности. Дотолку повеќе што државата Косово е создадена токму врз таквите вредности. Изјавата на заменик министерката за правда, Весна Микиќ, дека бомбардирањето на НАТО било геноцид врз српската држава и народ, е неприфатлива и може да се смета за говор на омраза, кој се санкционира со Уставот и законите. Затоа денеска ја ослободив од нејзината должност. – напиша Харадинај.

На изјавата на претставничката на Српската листа во Владата на Харадинај реагираше пратеничката на опозициското Движење Самоопределување (ВВ), Албулена Хаџиу, а разрешување на Микиќ побара и министерот за правда Абелард Тахири.