Регион 01. јануари 2019. / 16:13

Грчкиот претседател им честиташе Нова Година на Грците во Алјаска

Грчкиот претседател им честиташе Нова Година на Грците во Алјаска

Грчкиот претседател Прокопиј Павлопулос ги контактирал членовите на рчката заедница во Енкориџ, Алјаска -САД и им посакал Среќна Нова Година.

Комуникацијата била направена преку свештеникот на заедницата Василиос Гиаллопос, кога членовите на Заедницата се собрале во Православната црква за новогодишната ноќ, пренесе АНА-МПА.

Околу 100 грчки православни семејства припаѓаат на грчкт заедницаа Метаморфозис, која е основана во 1953 година, а првиот храм е изграден во 1958 година.

Првите Грци заминале во Аљаска во 18 век заедно со руските мисионери.