Регион 24. јануари 2019. / 21:29

Гори македонското знаме пред грчкиот Парламент

Гори македонското знаме пред грчкиот Парламент

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина.

Протестот кулминираше кога лица во качулки зградата на Парламентот го запалија македонското знаме.