Регион 20. ноември 2020. / 21:20

Главниот српски епидемиолог: Погребот на патријархот Иринеј има висок ризик, но тој не може да се забрани

Главниот српски епидемиолог: Погребот на патријархот Иринеј има висок ризик, но тој не може да се забрани

Главниот српски епидемиолог Предраг Кон за РТС изјави дека на денешната седница на Кризниот штаб се разговарало за новите мерки за Србија.

Кон вели дека се надева дека утре официјално ќе бидат претставени новите построги мерки.

Покрај тоа, тој ја коментирал и смртта на патријархот Иринеј, велејќи дека неговиот погреб претставува голем ризик и дека е негова должност да го каже тоа.

Тој рече дека и покрај фактот дека има висок ризик, погребот на патријархот Иринеј е скап, но тој не може да се забрани.

Она што треба да го кажам е дека голем ризик во оваа ситуација е збогувањето и самиот погреб. Тоа е моја должност. Од друга страна, сите оние кои чувствуваат таква потреба, ве молам да ја користите заштитата што постои, да се грижите за далечината и да избегнете каква било можност за инфекција, рече Кон, пренесува Телеграф.