Регион 04. декември 2020. / 22:51

Хоспитализиран наследникот на српскиот патријарх Иринеј – и тој е позитивен на Ковид 19

Хоспитализиран наследникот на српскиот патријарх Иринеј – и тој е позитивен на Ковид 19

Митрополитот Хризостом, кој го наследи српскиот патријарх Иринеј кој почина од коронавирус, е позитивен на Ковид 19, соопшти СПЦ.

Тој е сместен на Инфективната клиника во Белград.

Хризостом беше именуван за наследник на патријархот до изборот на новиот поглавар на СПЦ.

Иринеј почина од Ковид 19 откако претходно ја предводеше литургијата на владиката црногорски Амфилохије кој исто така почина од компликации на овој вирус.

Митрополитот Хризостом ја предводеше погребната литургија на српскиот патријарх Иринеј.