Регион 14. јули 2019. / 22:55

Евакуација во западниот дел од Грција поради поплави

Евакуација во западниот дел од Грција поради поплави

Десетици граѓани по наредба на властите се евакуирани од поплавените куќи во западниот дел од Грција.

Поплавите по последната бура ги оштетиле патиштата во близина на градовите Нафпактос и Патра, а главниот пат беше затворен неколку часа. Засега нема извештаи за повредени или исчезнати.

Седум лица, од кои шест туристи и две деца, загинаа, а повеќе од стотина беа повредени во четвртокот кога бурата го погоди полуостровот Халкидики.

Во рок од неколку дена Грција ја погоди невреме, земјотрес, а сега имаат и поплави.