Регион 17. февруари 2021. / 22:24

Ердоган: Турција од март почнува да се враќа во нормала

Ердоган: Турција од март почнува да се враќа во нормала

Турција од март ќе почне со постепено враќање кон нормалниот живот во провинциите, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, додавајќи дека „заклучувањето за време на викенд“, што важи во целата земја, ќе се укине во некои провинции врз основа на стапката на зараза.

Британските медиуми потсетија дека во декември во земјата беа воведени полициски час, „заклучување за време на викенд“ и други ограничувачки мерки поради зголемувањето на случаите со заразени со коронавирус.

Турција од 1 март планира постепено да ги отвори и училиштата низ целата земја.

Зборувајќи по состанокот на владата во Анкара Ердоган кажа дека одлуката за повторно отворање на кафулињата и рестораните ќе биде донесена во следните неколку дена и притоа ги повика граѓаните да продолжат да се придржуваат до препорачаните мерки