Регион 03. декември 2019. / 11:15

Ердоган: Ќе се спротивставиме на планот на НАТО ако не ги признае како терористи групите против кои се бориме

Ердоган: Ќе се спротивставиме на планот на НАТО ако не ги признае како терористи групите против кои се бориме
epa08034869 Turkish President Recep Tayyip Erdogan speaks during the opening ceremony of the Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) on the Greece border district Ipsala of Edirne, Turkey, 30 November 2019. TANAP, which is some 1,850 km long, aims at connecting the pipeline in Georgia and Greece, as well as to increase Azerbaijan's gas exports to Europe. EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Турција ќе се спротивстави на планот на НАТО за одбрана на балтичките земји, освен ако Алијансата не ги признае групите против кои Анкара се бори како терористи, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Обраќајќи се во Анкара во пресрет на самитот на НАТО во Лондон, Ердоган рече дека Турција очекува безусловна поддршка во нејзината борба против заканите од тероризам.

Во Лондон денеска почнува дводневниот самит на НАТО, со цел да се покаже единството и силата на Алијансата, која ја слави својата 70-годишнина.