Регион 11. септември 2019. / 18:11

Црвена тревога во Грција: Од воена база украдено противтенковско оружје и бомби

Црвена тревога во Грција: Од воена база украдено противтенковско оружје и бомби

Од складиште во воена база на грчката морнарица на островот Лерос, исчезнало оружје, по што во потрагата се вклучени анти-терористичките единици на нашиот јужен сосед.

Инспекцијата деновиве утврдила дека во базата недостасува противтенковско оружје, муниција и рачни бомби.

Претходната проверка била извршена во текот на минатата година, изјави портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на прес-конференцијата, додавајќи дека има информации дека оружјето било изнесувано од воената база „малку по малку“.

Според неговите зборови, најверојатно оружјето било украдено во периодот од почетокот на оваа година до летото. Во прелиминарната истрага учествува и грчката единица за борба против тероризмот, додаде портпаролот на Владата на Грција.