Регион 25. октомври 2020. / 16:31

Бојко Борисов е заразен со ковид-19

Бојко Борисов е заразен со ковид-19

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, објави дека е заразен со вирусот корона.

Тој на својот фејсбук профил напиша:

Иако РЗИ официјално го укина мојот карантин, јас во петокот ги одложив сите состаноци и јавни настани за наредните денови.

По двата направени PCR-теста од денес сум позитивен на Ковид-19.

Во принцип, имам општа слабост и лошо се чуствувам, во моментот, и по совет на лекарите, останувам на домашно лекување. Сите контакти со мене се доставени до РЗИ, напиша Борисов.