Регион 15. ноември 2019. / 14:04

Блерим Река ќе биде нов шеф на косовската дипломатија?

Блерим Река ќе биде нов шеф на косовската дипломатија?

Косовските медиуми пренесуваат дека кандидатот на минатите претседателски избори во Македонија, Блерим Река, да биде назначен за министер за надворешни работи при формирањето на владата на Албин Курти.

Се верува дека Река, кој е професор по меѓународно право, е еден од тројцата кандидати за прв човек на косовското МНР во коалициската влада.

Според информациите од агенцијата ИНА, извори од партијата Самоопределување на Курти потврдиле дека се разгледува кандидатурата на Курти, но ништо не е официјално.