Регион 06. јануари 2020. / 15:00

Блерим Река предложен за министер за надворешни работи на Косово

Блерим Река предложен за министер за надворешни работи на Косово

Лидерот за самоопределување, Албин Курти, ги објави денеска, пред состанокот со косовскиот претседател Хашим Тачи, имињата на пет идни министри и заменици министри на неговата влада.

Се очекува Курти, како лидер на победничката партија на изборите да се номинира како мандатар за идната косовска влада.

Во видео-пораката што ја објави на својот Фејсбук профил, Курти најави дека има во план да го предложи Блерим Река за министер за надворешни работи и дијаспора. Река беше кандидат за претседател на Северна Македонија на изборите во минатата година.

Вицепремиер ќе биде Хаки Абази, позицијата министер за правда ќе ја извршува Албулен Хаџи, министер за финансии – Бесник Бесљими додека Розета Хајдари ќе ја извршува функцијата министер за економија и Арбен Вита ќе биде шеф на Министерството за образование и спорт.